اخبار

تفسیر و تحلیل اخبار و اوضاع سیاسی و ..ایران و جهان در تمام زمینه ها از جنبه های و موضوعهای گوناگون

قالیباف زمان افتتاح تونل نیایش را اعلام کرد

 

قالیباف زمان افتتاح تونل نیایش را اعلام کرد
شهردار تهران گفت : با توکل بر خدا و همت دست اندرکاران ، امیدواریم در 22 بهمن سال 91 ، تونل صدر - نیایش و پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه شهید آیت الله صدر به بهره برداری برسد و این طرح عمرانی در مقیاس نظام مقدس جمهوری اسلامی و در خور شأن مردم باشد چرا که سعی داریم با مدیریتی مناسب و قابلیت های فنی و مهندسی استاندارد این پروژه را اجرایی کنیم.

 شهردار تهران گفت : با توکل بر خدا و همت دست اندرکاران ، امیدواریم در 22 بهمن سال 91 ، تونل صدر - نیایش و پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه شهید آیت الله صدر به بهره برداری برسد و این طرح عمرانی در مقیاس نظام مقدس جمهوری اسلامی و در خور شأن مردم باشد چرا که سعی داریم با مدیریتی مناسب و قابلیت های فنی و مهندسی استاندارد این پروژه را اجرایی کنیم.

به گزارش خبرنگار "تهران سما" دکتر محمد باقر قالیباف صبح امروز در نشست خبری با نمایندگان رسانه های گروهی پیش از آغاز مراسم رسمی نصب روزشمار تونل نیایش و کلنگ زنی طرح افزایش ظرفیت بزرگراه شهید صدر ، ضمن قدردانی از خبرنگاران حوزه مدیریت شهری و نحوه اطلاع رسانی آنان گفت : متأسفانه یک فرهنگ غلط در کشور ما و در حوزه فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز وجود دارد و آن این که در بسیاری از پروژه ها افراد دست اندرکار آن پروژه بازنشسته می شوند اما پروژه افتتاح نمی شود ؛ گاهی بیمارستانی را شروع به ساخت می کنند و 24 تا 25 سال زمان می برد و در زمان بهره برداری اش بخشی از تأسیسات روزهای اول نیازمند جابجایی است و فرسوده شده البته به غلط در در افکار عمومی این کار را پختگی می دانند .

وی افزود: با این وجود در پروژه ای که شاخص های کمی استاندارد در آن رعایت و بر اساس زمان بندی کارها انجام می شود متاسفانه می گویند اقدامات نپخته و نسنجیده بوده و این درحالی است که باید همه مبانی اظهارات خود را مشخص کنند.

قالیباف با اشاره به بهره برداری از تونل رسالت بعد از 11 سال گفت : اجرای این تونل در زمانی که انجام شد را کاری منطقی محسوب می کنند اما تونل توحید با 5/2 برابر حجم فعالیت و بهره برداری از آن طی 30 ماه را کاری غیرمنطقی می دانند در صورتی که این اشتباه است ؛ ما حتی با توجه به شاخص ها می توانستیم 30 ماه زمان صرف شده در تونل توحید را به 17 ماه برسانیم .

وی خاطر نشان کرد : اگر بدون انتقادات کینه جویانه کاری کارشناسی در مورد تونل توحید انجام شود مشخص می شود که چند روز از این 30 ماه کار و فعالیت بوده و چند روز آن جا به دلیل مشکل معارضان زمان از دست رفته است ، قطعا با مدیریت صحیح تر که مدیریت و فرهنگ جهادی است این کار با 13 ماه کمتر می توانست 17 ماهه به پایان برسد.

شهردار تهران در ادامه اظهار کرد: امروز با همه دست اندرکاران پروژه تونل صدر - نیایش متعهد شدیم که آن 13 ماهی که در تونل توحید وقت از دست رفت را در این تونل از دست ندهیم هرچند زمان عملیات اجرایی در تونل توحید نسبت به تونل رسالت نشان می دهد که بیش از 20 سال زمان در این پروژه صرفه جویی شده است اما از دید خودمان تأخیر داشته است و در این پروژه سعی می کنیم زمان را از دست ندهیم  و دقیقاً روی ساعت کار کنیم.

قالیباف با بیان اینکه تقوی و نظم در امور از سفارشات مولا علی (ع) به شیعیان در طول تاریخ بوده است گفت : می بینیم که موضوع نظم در طراز تقوی قرار گرفته و این مهم ترین عنصر در زندگی همه انسان هاست . کاری که انجام می شود عجولانه نیست بلکه کاری منطقی ، عاشقانه و مدیریتی دینی و اسلامی است .

شهردار تهران تصریح کرد: به طور قطع هنگامیکه کار سرعت می گیرد باید عنصر دقت به معنای کیفیت و اجرای بهترین تکنولوژی ها و تجربه و همچنین عنصر صحت به معنای انجام کار بدون فساد اداری و با توجه به قیمت تمام شده در آن پیش بینی شود.

وی افزود : اینکه کاری کند انجام شود و بگوییم عیبی ندارد اشتباه است . هر کاری ممکن است ایراداتی داشته باشد که در طول کار باید قابل برطرف شدن باشد و هر خطایی را با منطق باید پذیرفت.

قالیباف با اشاره به عملیات اجرایی تونل صدر - نیایش گفت : این پروژه تجهیز کارگاه شده و جبهه کاری و سازمان کار آن نیز مشخص شده است . ما تلاش کردیم که در این پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه شهید صدر نیز طراحی شود و امروز آغاز فعالیتی است که در آن در مجموع 10 کیلومتر تونل رفت و برگشت و همچنین 10 کیلومتر پل طراحی شده است .

وی افزود: همچنین در ادامه این مجموعه و در محدوده قیطریه پل های متعددی ایجاد می شود که همه دسترسی ها در آنها لحاظ شده و در تقاطع این پل 2 طبقه در تقاطع کاوه دسترسی شمال و غرب ایجاد خواهد شد که در ادامه وارد تونل صدر – نیایش می شود.

شهردار تهران افزود: همچنین در پیک ترافیک این قابلیت وجود دارد که در صورت نیاز ترافیک یک طرفه شود  و این از فرصت هایی است که برای این پل پیش بینی شده است.

قالیباف با اشاره به پیش بینی انجام شده برای احداث پارکینگ در این محدوده گفت:‌ اقدامات مورد نیاز برای احداث پارکینگ به ویژه برای پارک ملت و همچنین خیابان آفریقا در زیر زمین انجام شده است تا این خیابان از حالت پارکینگ خارج شود.

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری درخصوص اینکه با توجه به آلودگی هوای داخل تونل توحید برای این تونل چه پیش بینی انجام شده است گفت : در تونل توحید نیز همه پیش بینی ها شده است و هنوز بخشی از ظرفیت های این تونل در بخش آلودگی زیر بار نرفته است و بخشی از کار مکش و دمش انجام نمی شود که مربوط به موضوع برق است که باید تأمین شود و در ظرف 40 روز آینده کل این سیستم نیز اجرا می شود که شاخص هوای این تونل بهتر خواهد شد.

وی افزود : در مورد این پروژه نیز طراحی ها به طور کامل انجام شده است اما ای کاش صدا و سیما فرصتی می یافت تا خطاهایی که در این تونل وجود دارد مانند وضع رانندگی و همچنین نوع آلایندگی خودروها را ثبت و ضبط کند.

قالیباف در ادامه گفت : برخی معتقدند که اگر اجرای همه این مراحل زمان برد تونل را افتتاح نمی کردیم که این حرف غیرمنطقی است ما معتقدیم آنجا باید شرایط ایمنی لازم را داشته باشد که هم اکنون وجود دارد و حتما باید با بالارفتن آلودگی ورودی تونل را کنترل کنیم که آلودگی غیر استاندارد نشود.

وی افزود : با وجود اینکه همه استاندارد ها در این تونل پیش بینی شده است اما در تونل توحید جهت وزش باد برخلاف تونل رسالت و همچنین تونل صدر - نیایش در جهت مناسب نیست.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه به نظر شما افتتاح تدریجی هر پروژه ای پیمانکاران را آن قدر خسته نمی کند که از جایی از کار کم کنند گفت : در تونل توحید هیچ کجا از کار نزدیم و مهندسان و دانشگاهیان متعددی بارها و بارها در زمان ساخت از آن بازدید کردند و بسیاری از پایان نامه ها را بر مبنای آن نوشتند .

شهردار تهران خاطر نشان کرد : سالیان سال از تونل چالوس آب چکه می کرد هرچند معتقدیم تونل باید عایق بندی شود اما با این حال عوامل فنی متعددی وجود دارد و این تونل نیز حتما به خوبی آب بندی خواهد شد تا مشکلی در آن ایجاد نشود چنانچه این کار در تونل توحید نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

تونل نیایش و طرح افزایش ظرفیت بزرگراه صدر از پروژه های نمونه کشور می شوند / دانش مهندسی تونل ما در حد استاندارد های بین المللی است

شهردار تهران در پاسخ به این سئوال که آیا برای روند اجرایی پروژه تونل صدر - نیایش استانداردهای ترافیکی در نظر گرفته شده است ، گفت :‌ تمام مباحث ایمنی و فنی در این پروژه مد نظر بوده و ما از پیمانکار و مشاوران خود خواسته های زیادی داشتیم ، به طور مثال در مورد دسترسی ها ، نحوه ارتباط بین پل و تونل و ... که خوشبختانه همه این موارد در مباحث فنی و کارشناسی مورد توجه قرار گرفته و سبب شده این پروژه از نظر فنی و مدیریتی به یکی از پروژه های نمونه کشور تبدیل شود .
به گزارش خبرنگار "تهران سما" دکتر محمد باقر قالیباف در ادامه نشست خبری امروز صبح خود با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که به نظر برخی از اعضای شورای شهر 20% از کارها در مجموعه تونل توحید عملیاتی نشده و این تونل ایمنی لازم را ندارد و حتی از لحاظ تهویه هوا دچار مشکلاتی است گفت : تونل توحید حتما تونلی ایمن است و هیچ مشکل فنی ندارد و اگر اعضای محترم شورا چنین نظری دارند می توانند تیمی کارشناسی و صاحب نظر را برای قضاوت در مورد ایمنی و مسایل فنی این تونل اعزام کنیم تا مشخص شود که این تونل تونلی کاملا ایمن است.

قالیباف افزود : اگر تونل توحید از لحاظ ایمنی مشکلاتی داشت من به عنوان شهردار تهران اجازه تردد مردم به آن را نمی دادم اما این تونل حتی هنگام زلزله هم امن خواهد بود.

وی همچنین در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه هزینه تمام شده تونل توحید بیش از برآورد های اولیه بوده است گفت: وقتی که در برآوردهای اولیه به طور مثال هزینه هر تن سیمان 35 هزار تومان بوده اما در هنگام اجرا برای هر تن سیمان مجبور به پرداخت 150 هزار تومان شده ایم و یا به جای خرید میل گرد به قیمت 570 تومان ، هزارو دویست و هفتاد تومان پرداخت کرده ایم نمی توانیم از پیمانکار بخواهیم که این هزینه ها را از جیب بدهد و چنین اظهارات و حرف هایی اصولی و منطقی نیست .

وی خاطر نشان کرد : هنگامی که من مسئولیت شهر را برعهده گرفتم این موضوع مطرح نبود که چرا بزرگراه نیایش از غرب به شرق شهر آمده اما یکباره قطع شده و همچنین بزرگراه شهید صدر نیز در مسیر خود یکباره قطع شده است اما ما موضوع ایجاد دسترسی و اتصال بزرگراه نیایش و صدر را مطرح و پیگیری کردیم و جرقه های این ایده از چند سال پیش زده شد.

شهردار تهران در پاسخ به این سئوال که در اجرای این پروژه آیا از مشارکت  وهمراهی کارشناسان خارجی نیز استفاده شده گفت : انصاف این است که دانش مهندسی ما بخصوص در حوزه حفر تونل نسبت به 20 سال قبل قابل مقایسه نیست و امروز در حد استاندارد های بین المللی است.

وی ادامه داد : امروز توان مهندسی ما بسیار بالاست اما با این وجود از تجربیات مشاوران خارجی نیز در پروژه های مختلف بی بهره نیستیم در این پروژه نیز تلاش شده تا از دانش فنی و تجربیات سایر کشورها استفاده شود .

وی در پاسخ به این سئوال که اعضای شورای اسلامی شهر درخواست داشته اند که به عنوان مشاور در اجرای تونل صدر - نیایش حضور و نظارت داشته باشند گفت : مهندس شکیب که از متخصصان متعهد در شورای اسلامی شهر هستند از طرف کمیسیون عمران بارها از این پروژه بازدید داشته اند و 40 روز قبل بنده از ایشان خواستم که در روز های 4 شنبه برای حضور و بازدید از پروژه همراه من باشند ؛ ایشان نیز قبول کردند و اخیرا در بازدید که از این پروژه داشتند از نحوه کار ابراز رضایت کردند.

وی ادامه داد 5 سال بر روی پروژه صدر - نیایش مطالعه شده تا تمام اصول مهندسی و فنی در این طرح به طور دقیق بررسی شود ، ما در این محل با تردد و ترافیک مواجه بودیم و باید کارهای اجرایی به گونه ای پیش می رفت که زندگی و تردد مردم  مختل نشود.

شهردار تهران در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که با هدفمند سازی یارانه ها بسیاری از هزینه های شهرداری افزایش یافته این موضوع چه تأثیراتی بر مدیریت شهر داشته و چه مشکلاتی را ایجاد کرده گفت : ‌در هدفمندسازی یارانه ها پیش بینی شده بخشی از هزینه ها برای شهرداری ها جبران شود درواقع مقرر شده که 50% یارانه ها را به مردم ، 30% را به واحدهای تولیدی و 20% را به دستگاه های عمومی و خدماتی بدهند که شهرداری ها نیز جزء این بخش محسوب می شوند.

وی ادامه داد : بسیاری از هزینه های شهرداری افزایش یافته به گونه ای که حتی در ساخت پروژه های عمرانی مانند تونل صدر - نیایش هزینه ها با پروژه های قبل مانند تونل توحید قابل قیاس نخواهد بود.

شهردار تهران تصریح کرد : شهرداری خدمات تولید نمی کند بلکه خدمات را مدیریت می کند و در واقع ما نیز خود خدمات را می خریم که قیمت آن ها با هدفمندسازی یارانه ها افزایش یافته است.

قالیباف افزود : کمک های مقطعی صورت گرفته اما روال کلی برای پرداخت یارانه ها مشخص نشده که امیدواریم هرچه سریعتر در این مورد قانون اجرایی شود.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که برای تکمیل رینگ بزرگراهی چه اقدامات و برنامه های دیگری در دستور کار قرار دارد گفت : مشکل ترافیک تهران تنها با اتوبان سازی و تونل سازی حل نمی شود زیرا سالانه 500 هزار خودروی جدید وارد شهر می شود با این وجود تکمیل دسترسی ها و ایجاد شبکه منسجم از راه ها باید با جدیت دنبال شود .

شهردار تهران خاطر نشان کرد : چند سال پیش همه کارشناسان می گفتند که تهران به زودی تبدیل به یک پارکینگ می شود اما با اقداماتی که در این چند سال صورت گرفته چنین اتفاقی نیافتاده است .

قالیباف تصریح کرد : رینگ داخلی شهر بر اساس طرح جامع تا سال 92 تکمیل خواهد شد مگر در خارج از محدوده شهر که در حوزه مسئولیت وظایف دولت است.

وی ادامه داد : ادامه بزرگراه یادگار امام (ره) و امام علی (ع) و تکمیل اتوبان آزادگان از جمله اقداماتی است که در این راستا محقق خواهد شد .

وی در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه در طرح تفصیلی شهر تهران باید دارای 550 کیلومتر شبکه بزرگراهی شود که 20 کیلومتر از این شبکه در اراضی صدا و سیما و مجموعه ورزشگاه انقلاب است ، برای اجرای این بخش از این کار چه تمهیداتی در نظر گرفته اید گفت : در حال مذاکره با ورزشگاه انقلاب و صدا وسیما هستیم و امیدواریم به نتایج مثبتی منجر شود. همچنین در تلاشیم تا ادامه بزرگراه ها هرچه به مرکز شهر نزدیک تر می شود از حالت بزرگراهی به حالت شریان های اصلی تبدیل شود تا ما شاهد دوتکه شدن و ایجاد فاصله در بافت های مرکزی شهر نباشیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد امکان برداشت مترو از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی و کمک های دولت در بحث پرداخت یارانه ها گفت: ما امیدواریم که قانون اجرایی شود و با پرداخت یارانه ها به مردم فشاری وارد نشود که شورای اسلامی شهر پیگیر تحقق این مهم است اما اگر دولت در این زمینه کمک لازم را نکند شهرداری ها در کشور در توانشان نیست که هزینه های حمل ونقل عمومی را بپردازند این در حالی است که در تمام دنیا حمل ونقل عمومی از یارانه ها و کمک های دولتی برخوردار می شوند که امیدواریم قانون های حمایتی از حمل ونقل در کشور اجرایی شود.

+   ۹۰/۰۳/۰۷     محمد   |